top of page

БЛУЖДАЕЩИЯТ НЕРВ – nervus vagus


Блуждаещият нерв е най-дългият и най-широко разклоняващият се нерв в човешкото тяло. Той изпълнява много различни функции и поради тази причина е един от най-важните компоненти на нервната система.

Блуждаещият нерв изпраща сигнали в цялото тяло и след това ги предава обратно към мозъка. Той активира парасимпатиковата нервна система (PNS) и участва в поддържането на здравето на имунните клетки, органи, тъкани и стволови клетки.

Този нерв регулира сърдечната дейност, говора, изпотяването, кръвното налягане, храносмилането, производството на глюкоза и дишането. Освен че осигурява достъп до различни органи, блуждаещият нерв също съставлява 90% от аферентните (сетивни - центростремителни) нерви, които предават сензорна информация за състоянието на вътрешните органи към централната нервна система.


Местоположение и функции на блуждаещия нерв

 

Блуждаещият нерв е най-дългият и най-широко разклоняващият се нерв в човешкото тяло. Той изпълнява много различни функции и поради тази причина е един от най-важните компоненти на нервната система.

Блуждаещият нерв изпраща сигнали в цялото тяло и след това ги предава обратно към мозъка. Той активира парасимпатиковата нервна система (PNS) и участва в поддържането на здравето на имунните клетки, органи, тъкани и стволови клетки.

Този нерв регулира сърдечната дейност, говора, изпотяването, кръвното налягане, храносмилането, производството на глюкоза и дишането. Освен че осигурява достъп до различни органи, блуждаещият нерв също съставлява 90% от аферентните (сетивни - центростремителни) нерви, които предават сензорна информация за състоянието на вътрешните органи към централната нервна система.

 

В главата

 

Блуждаещият нерв произхожда от корените на продълговатия мозък. Той напуска черепа през югуларния отвор, заедно с фарингеалния нерв и допълнителния нерв и отива към вътрешните органи. Този нерв участва в осигуряването на комуникация между мозъка и вътрешните органи. Вътре в югуларния отвор са югуларните и нодуларните сензорни ганглии. Ушният клон на блуждаещия нерв минава от двете страни на черепа. Моторните неврони на блуждаещия нерв доставят нерви към гърлото, ларинкса, фаринкса и хранопровода. Тези нерви помагат на човек да преглъща, говори и кашля.

Блуждаещият нерв е отговорен за образуването на нови неврони в мозъка и повишаването на нивата на невротрофичен фактор, получен от мозъка (BDNF), който служи като добър източник на храна за мозъчните клетки. Помага за възстановяване на мозъчната тъкан. В допълнение, активирането на блуждаещия нерв насърчава стволовите клетки да пораждат нови клетки.

Блуждаещият нерв контролира парасимпатиковата нервна система.

Тази нервна система използва невротрансмитера ацетилхолин. Ацетилхолинът прави ученето, паметта и релаксацията възможни. Блуждаещият нерв го използва, за да каже на тялото необходимостта да се отпусне. Той изпраща този невротрансмитер в цялото тяло. В резултат на това тялото се отпуска и възпалението, свързано със стреса, намалява.

 

В областта на шията

 

Блуждаещият нерв минава вертикално надолу вътре в каротидната обвивка до вътрешните каротидни артерии и средата на вътрешната югуларна вена в основата на шията. Тук нервът се разклонява на десния блуждаещ нерв и левия блуждаещ нерв, които отиват по-нататък в различни посоки. Десният вагусов нерв преминава във фаринкса пред субклавиалната артерия. Левият блуждаещ нерв минава надолу между лявата каротидна артерия и лявата субклавиална артерия.

 

 

Различни разклонения в областта на шията

 

Фарингеални клонове. Тези клонове инервират фаринкса и мускулите на мекото небце.

Горен ларингеален нерв. Този нерв се разклонява на вътрешни и външни клонове. Вътрешният клон доставя нерви към фарингеалната част и горната част на ларинкса. Външният клон доставя нерви на крикотиреоидния мускул на ларинкса.

Повтарящият се ларингеален нерв е клон на блуждаещия нерв, който е отговорен за инервацията на вътрешната мускулна структура на ларинкса. Този нерв се намира между трахеята и хранопровода. Слиза надолу и се разклонява на лява и дясна част. Левият клон преминава на нивото на артериолите, а десният клон преминава по субклавиалната артерия.

Повтарящият се ларингеален нерв доставя нервите на повечето мускули на ларинкса. При преглъщане той насърчава движението на гласните струни в хранителния канал и позволява на глотиса да се затвори, ако се появи кашличен рефлекс. Увреждането на възвратния ларингеален нерв води до парализа на гласните струни.

 

В областта на белия дроб

 

Белодробните клонове на блуждаещия нерв се делят на предни и задни. Предните клони минават по предната повърхност на основата на белите дробове. Те се свързват с клонове, свързани със симпатиковата система, и образуват предния белодробен плексус. Задните клони преминават по задната повърхност на основата на белите дробове. Те се обединяват с третия и четвъртия торакален ганглий на симпатиковия ствол и образуват задния белодробен плексус. Клоните, произтичащи от белодробния плексус, се свързват с клоните на бронхите, следващи през белите дробове.

Всички тези клонове на блуждаещия нерв и други нерви контролират неволните функции на белите дробове.

Блуждаещият нерв отваря ларинкса по време на вдишване на въздух и, преминавайки през мускулите на устната кухина, деактивира речта. В белите дробове той свива бронхите, което води до напрежение на мускулите. Един клон на този нерв контролира мускулите, които движат гласните струни в ларинкса. Увреждането на този нерв може да доведе до задълбочаване на гласа.

 

В гърдите

 

В гръдния кош десният вагусов нерв образува задния ствол на вагусния нерв, докато левият образува предния ствол на вагусния нерв. Тук има още два клона. Първият е левият възвратен ларингеален нерв, който се намира под аортата. Той доставя нерви на мускулите на ларинкса. Вторият е сърдечният клон, който инервира сърцето.

 

В областта на сърцето

 

Блуждаещият нерв частично контролира парасимпатиковите влакна, инервиращи сърцето, които са част от гръдните ганглии. Десният вагусов нерв доставя нервите на синоатриалния възел, докато левият инервира атриовентрикуларния възел. Еферентните влакна на блуждаещия нерв също доставят нерви на предсърдните мускули. Въпреки това, мускулите на вентрикула се инервират от тях в много малка степен. Блуждаещият нерв участва в контролирането и поддържането на сърдечния ритъм. Той винаги функционира, създавайки ритъм от приблизително 90 удара в минута. Когато е необходимо, този нерв отделя невротрансмитери, което помага за намаляване на интензивността на сърдечния ритъм или понижаване на кръвното налягане.

 

В коремната кухина

 

Блуждаещият нерв образува езофагеалния плексус. Преминава през диафрагмата и навлиза в коремната кухина, където образува целиакия и мезентериалния плексус. След това достига до стомаха и дава началото на чернодробните клонове и нервите на Laterger, които инервират пилора.

Блуждаещият нерв доставя парасимпатиковите нерви на повечето органи в коремната кухина. Той дава разклонения на хранопровода, стомаха и червата.

 

Този нерв участва в сложни процеси, протичащи в храносмилателната система; по-специално той изпраща сигнали до стомашните мускули за необходимостта от компресиране на храната и преместването й в тънките черва. Ако блуждаещият нерв е повреден, храната може да остане в стомаха, вместо да се премести в червата, което засяга процеса на храносмилане. Този нерв също така участва в контролирането на нивата на химикали в храносмилателната система, така че червата да могат да действат върху храната и да определят приема на хранителни вещества. В допълнение, блуждаещият нерв предава усещането за пълнота на стомаха към мозъка. Той също така допринася за предаването на вкусовите усещания и чувството за глад. Липсата на контрол върху високите нива на кръвната захар при диабетици може да причини увреждане на блуждаещия нерв.

 

Подобряване на функционирането на блуждаещия нерв

 

Евтин начин за стимулиране на блуждаещия нерв е чрез редовно вдишване. При дълбоко вдишване през устата диафрагмата трябва да се освободи и изправи. Това активира блуждаещия нерв. Трябва да издишате през носа. Използвайки този метод, можете да почувствате как стресът напуска тялото. Мозъкът има лечебен ефект, предизвиквайки усещане за релаксация. Активирането на блуждаещия нерв може също да намали възпалението, да подобри паметта, да насърчи регенерацията на органи и тъкани, да увеличи плътността на мозъка и да укрепи имунната система.

Заболяванията на вагусовия нерв се разделят на два класа: заболявания, причинени от недостатъчно активни или нефункциониращи нерви, и заболявания, причинени от свръхактивни вагусови нерви.

 

Прекомерната активност на блуждаещия нерв води до припадък. Недостатъчната активност може да причини гадене, пиролиза, коремна болка, загуба на тегло и също да доведе до намаляване на сърдечната честота.

617 преглеждания0 коментара

Последни публикации

Виж всички

Comments


bottom of page