Продължаваме с поредицата "Бабини лекове" споделени от нашата приятелка Цветана Качерилска.
Във формулата на живота според езотериката дървета и хората са числител и знаменател. Обикновено използваме билките за алтернативно лечение, а по-малко се знае за ползата от дърветата / не само плодните/ като източник на ценни витамини, минерали и дъбилни вещества. За храна и лечение се използват не само плодовете. Чай от листата или кората на дърветата се прилага при различни заболявания.
Листа от смокиня – чаят е противодиабетно средство, понижава холестерола, нормализира кръвното налягане, помага при заболявания на бъбреците и пикочната система, при колит; за пречистване на кръвта; за инхалации при затруднено дишане.
Листа от дюля – при астма. Десет листа от дюля се варят в една чаша вода. Пие се по 2 супени лъжици.
/ За да не се увреждат дърветата, кората се взема от странични клонки или от вече отрязано по други причини дърво/.
Дива мушмула – Плодовете съдържат голямо количество скорбяла, целулоза, пектин, органични киселини, фруктоза, каротин, витамин С, В1, В2; калий, калций, фосфор, магнезий, желязо и натрий. Лечебното действие на плода е било познато още от древността, лекарите го препоръчвали като храна, която пречиства кръвта и стимулира растежа при децата. Мушмулата действа стимулиращо на жлезите с вътрешна секреция, успокоява нервната система и подобрява храносмилането. Плодове имат диуретично действие и са подходящо лечебно средство при възпаление на бъбреците и пикочните пътища, за дезинфекция на червата, а органичните киселини подпомагат дейността на черния дроб и жлъчката.
Отвара с листа от мушмула:
20 листа се заливат с 500 мл вряла вода и се варят 10-12 минути. С нея се жабури 3 пъти дневно при кървящи венци, простуда и болки в гърлото. При астма и бронхит се прилага спиртна настойка от плод мушмула, която изчиства слузта от белите дробове и успокоява кашлицата.
Черница – храна и лекарство. Използват се плодовете и листата. От листата се приготвя чай при диабет, сърдечно-съдови заболявания, бронхит, бъбречни заболявания, подагра, за подобряване обмяната на веществата, анемия, атеросклероза, като антиоксидант.
Хвойна – плодчета от хвойна се употребяват при възпаление на пикочните и дихателните пътища, при пясък и камъни в бъбреците, подагра, против тении в черния дроб.
Офика – от изсушените плодове на дървото се приготвят ошафи, като се смесят и с други плодове. Чаят от изсушените плодове действа диуретично, слабително и противоревматично. Прилага се при чернодробни и бъбречни болести, при дизентерия. Външно се препоръчва за бани при кожни обриви и екземи. Скълцаните пресни листа и плодове – за налагане при изкълчено и натъртено. Плодовете на дивата офика подпомагат съсирването на кръвта, подсилват имунитета, стимулират лимфите, понижават лошия холестерол, алкализират кръвта, подобряват обмяната на веществата. Чаят се използва за гаргари при възпалено гърло, за промивки при хемороиди и др.
Листа и кора от дъб – противовъзпалително, при чернодробни заболявания и колит.
Кора от плачеща върба – при подагра, аритмия, колит и проблеми с черния дроб.
Листа от бреза – при простуда, бъбречни заболявания, диуретично, при екземи.
Листа от леска /лешник/ – укрепва кръвоносните съдове, при трудно уриниране и проблеми с простатата и бъбреците, както и при разширени вени.
Бял бор – чаят от борови иглички се смята за еликсир на дълголетието, даряващ със здраве и забавящ процеса на стареене. Той е богат на витамините С и Е, калций, аминокиселини, етерични масла, смолисти вещества, танини, каротин. Премахва умората, подсилва имунната система. За лечебни цели се използват пъпките (събират се през април); игличките (януари-октомври), а смолата (април- май).
Боровият мед помага при простудни заболявания, кашлица, възпаление на сливиците и венците. Мехлем от смола, приготвен с масло, се прилага при кожни заболявания и изгаряния, циреи, гнойни рани, ревматизъм и ишиас.
Бял бъз – пoдcилвa имyннaтa cиcтeмa. Чaят oт бъзoв цвят имa cилнo пoтoгoннo дeйcтвие. Πлoдoвeтe мy пoдcилвaт имyннaтa cиcтeмa, a чаят от ĸopaта пoмaгa за отводняване.
Eла – cимвoл нa cилa и здpaвe. Чаят от елови иглички, подсладен с мед, се използва против безсъние. За бoлни вeнци се дъвче cмoлaта.
Дърветата лекуват. Зa дa пoлyчитe тяxнaтa eнepгия, дocтaтъчнo e дa ги oбгъpнeтe c pъцe или дa ce oблeгнeтe нa тях. Πocтoйтe тaĸa 10 минyти, ocвoбoдeтe миcлитe cи oт гpижи и щe пoлyчитe cилa, eнepгия и cпoĸoйcтвиe.
Commentaires